SOSYAL SORUMLULUK
SOSYAL SORUMLULUK

Doğan Burda Dergi, bünyesinde bulundurduğu yayınlarla sosyal sorumluluk çalışmalarına önem vermeye devam ediyor. Yıl boyunca kültür, sanat, tarih, doğa, çevre ve sağlık konularında sosyal sorumluluk bilinci yaratılması için geliştirilen yeni projelerin mimarı olmasının yanı sıra, çeşitli projelere de destek veriyor.

Türkiye’nin Gönlü Zenginleri

Türkiye’de ilk kez Capital dergisi tarafından gerçekleştirilen ve bağış kültürüne katkı sağlayan iş insanlarının belirlendiği ‘Gönlü Zenginler’ araştırması, bu yıl dördüncü defa yapıldı. İş insanlarının 2015 yılında yaptıkları bağışlar baz alınarak gerçekleştirilen çalışma, çok önemli bir misyonu yerine getirerek şirketleri ve iş insanlarını bağış yapmaları konusunda yüreklendiriyor.

Sosyal Sorumluluk Liderleri

Günümüzde şirketler, tüketicilerle iletişimlerinin sürdürülebilir olabilmesi ve onlara ‘dokunabilmek’ adına daha etkili olabilecek, geniş kitlelerce farkındalık sağlayacak sosyal sorumluluk projelerini hayata geçiriyor. Capital dergisi de her yıl gerçekleştirdiği geleneksel ‘Kurumsal Sosyal Sorumluluk’ araştırması ile Türkiye’nin sosyal sorumluluk liderlerini ortaya çıkarıyor. Bu bağlamda Capital, 2016 Mart ayında yayınladığı ‘Sosyal Sorumluluk Liderleri’ araştırması ile yine sosyal sorumluluğun önemini vurguladı ve gündeme taşıdı.

Kadın Dostu Şirketler


Capital dergisi tarafından, iş yaşamında kadın istihdamının önemine dikkat çekmek ve teşvik etmek amacıyla bu yıl da Türkiye’nin ‘Kadın Dostu Şirketlerini’ ortaya çıkaran bir çalışma gerçekleştirildi ve akabinde düzenlenen ödül töreni ile sıralamaya giren şirketler ödüllendirildi.

İş Dünyası ve Girişimciliğe Destek

Capital, ‘En Beğenilen Şirketler’, ‘Capital 500’, Ekonomist ise ‘Kadın Girişimciler’, ‘Ekonomide Yılın İş İnsanları’ gibi araştırmalarla, girişimciliğe ve iş dünyasına büyük destek vermeyi sürdürüyor. Kadın Girişimciler projesinde ‘Türkiye’nin Kadın Girişimcisi’, ‘Gelecek Vadeden Kadın Girişimci’ ve ‘Yöresinde Fark Yaratan Kadın Girişimciler ‘ ödüllendiriliyorlar. Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması aracılığıyla, örnek başarı hikayelerinin gitgide yaygınlaştığı görülüyor.

Okul Etkinlikleri

Popular Science Türkiye dergisinin yurt içi üniversitelerinde gerçekleştirdiği ‘Bilim Gelecekte Hayatımızı Nasıl Değiştirecek?’ başlıklı panelinde kuantum fiziği, 3D yazıcılar, astronomi ve yapay zeka gibi konular yer alıyor. Şu ana kadar ODTÜ, Bilkent, Boğaziçi, Hacettepe, Mimar Sinan, Dokuz Eylül, Çankaya, TED, Yıldız Teknik, TOBB, Karadeniz Teknik, Karabük, Ege Üniversitesi gibi Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinde panel düzenleyen Popular Science, 2017 Mayıs ayı sonuna kadar 4 üniversitede daha panel düzenliyor olacak.

Kültür-Sanat

Doğan Burda, bünyesinde bulunan İstanbul Life, Tempo, Ekonomist, Atlas ve Maison Française dergileri ile başta IKSV, Salt gibi kültür-sanat kurum ve etkinliklerine medya sponsorluğu desteği vererek, ülkemizde kültürel bilinçlenmenin oluşmasına katkı sağlıyor. Bu kapsamda, ilgili kurumların düzenlediği festival, konser, sergi, film gösterimi ve söyleşi gibi etkinliklerin geniş kitlelere duyurulmasına aracılık etmiş oluyor.

Doğa, Çevre

TEMA Vakfı, düğün, açılış ve cenaze törenleri için çelenk kampanyası başlattı. Bu kampanyadan toplanan bağış, TEMA Vakfı'nın ekolojik yaşamın sürdürülmesi ve toplumsal çevre bilincinin geliştirilmesi için yürüttüğü çalışmalarda kullanılacak.Bu kampanyaya Doğan Burda Dergi bünyesindeki Hafta Sonu dergisi ile tanıtım desteği verildi.

İnsana Önem

Doğan Burda Dergi, Türkiye’nin en donanımlı onkoloji hastanesini kurmak için kampanya başlatan LÖSEV’e, ilköğretim çağındaki çocuklara nitelikli eğitim için kampanya yürüten TEGV’e, Türkiye’de otizm spektrum bozukluğu olan çocukların erken tanılanması; tanı alan çocukların ve ailelerinin sağlık, eğitim, meslek edinimi, istihdam, bağımsız yaşam ve kaynaştırma gereksinimlerinin dünya standartlarında karşılanması için kampanyalar yürüten TOHUM OTİZM VAKFI’na; meme kanseri farkındalık projesinde TÜRK KANSER DERNEĞİ’ne, Cerabral Palsy’li çocuk ve erişkinlere teşhis, tedavi, rehabilitasyon ve eğitim hizmeti için TÜRKİYE SPASTİK ÇOCUKLAR VAKFI’na bünyesinde bulundurduğu dergilerle tanıtım desteği verdi.


Doğan Burda, Cannes Lions Yaratıcılık Festivali Türkiye Temsilcisi

Bu yıl 63’üncüsü düzenlenen ‘Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali ’, 95 ülkeden 15,000’den fazla iletişim, pazarlama ve reklam profesyonelini bir araya getiren, alanında en büyük küresel organizasyon olma özelliğini taşıyor. Yaratıcılığı öne çıkaran, genç yaratıcılara ufuk açan festivalin Türkiye temsilcisi Doğan Burda Dergi grubu, 2016 yılında da Türkiye’de yaratıcılığı ve reklam sektörünü geliştirmek üzere çalışmalar yürütmeye devam etti.
Festival kapsamında yer alan ‘Genç Aslanlar’ yarışması Türkiye elemeleri Nisan ayında gerçekleştirildi. Doğan Burda Dergi, Haziran ayında 12 genç iletişimciye sponsor desteği sağlayarak, Türkiye’yi temsil etmek üzere Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali’ne götürdü.