SOSYAL SORUMLULUK
SOSYAL SORUMLULUK

Doğan Burda Dergi, içinde yaşadığımız sosyal ve doğal çevreye duyarlılığı doğrultusunda 2015 yılı boyunca bünyesinde bulundurduğu dergilerle sosyal sorumluluk çalışmalarına önem vermeye devam ediyor. Yıl boyunca kültür, sanat, tarih, doğa, çevre ve sağlık konularında sosyal sorumluluk bilinci yaratılması için geliştirilen yeni projelerin mimarı olmasının yanı sıra, çeşitli projelere de destek veriyor.Türkiye’nin Gönlü Zenginleri

Türkiye’de ilk kez Capital dergisi tarafından gerçekleştirilen ve bağış kültürüne katkı sağlayan iş insanlarının belirlendiği ‘Gönlü Zenginler’ araştırması bu yıl üçüncü defa yapıldı. İş insanlarının 2014 yılında yaptıkları bağışlar baz alınarak gerçekleştirilen bu çalışma, çok önemli bir misyonu yerine getirerek şirketleri bağış yapmaları konusunda yüreklendiriyor.

Sosyal Sorumluluk Liderleri

Günümüzde şirketler, tüketicilerle iletişimlerinin sürdürülebilir olabilmesi, onlara ‘dokunabilmek’ adına daha etkili olabilecek ve geniş kitlelerce farkındalık sağlayacak sosyal sorumluluk projelerini hayata geçiriyor. Capital dergisi, bu yıl onuncusunu gerçekleştirdiği geleneksel ‘Kurumsal Sosyal Sorumluluk’ araştırması ile her yıl Türkiye’nin sosyal sorumluluk liderlerini ortaya çıkarıyor. Capital her yıl olduğu gibi mart ayında ‘Sosyal Sorumluluk Liderleri’ araştırmasını yayınlayarak yine sosyal sorumluluğun önemini vurguladı ve gündeme taşıdı.

Kadın Dostu Şirketler

Capital dergisi tarafından iş yaşamında kadın istihdamının önemine dikkat çekmek ve teşvik etmek amacıyla bu yıl da Türkiye’nin ‘Kadın Dostu Şirketleri’ ortaya çıkaran, kadın dostu şirketler araştırması gerçekleştirildi ve akabinde düzenlenen ödül töreni ile sıralamaya giren şirketler ödüllendirildi.

Sosyal Girişimci Ödülleri

Capital ve Ekonomist dergileri ile sponsor firma işbirliğinde, sosyal girişimcilere destek olmak ve onların başarılarını Türkiye’ye duyurmak amacıyla Sosyal Girişimci Ödülleri’nin ikincisi düzenlendi. Projede sosyal veya çevresel açıdan fark yaratan projelere imza atmış sosyal girişimcilerin ortaya çıkarılması ve sosyal girişimciliğin teşvik edilmesi hedefleniyor.
Esnaf, yerel üreticiler, oteller, restoran-cafe ve işletme mutfakları, serbest meslek kategorilerinde yarışan girişimciler arasından önce her kategorinin birincisi, ardından da yılın sosyal girişimcisi seçiliyor.
Anadolu Markaları
Bu yıl dokuzuncu kez düzenlenen ve ekonominin lokomotifi Anadolu markalarının ödüllendirildiği Anadolu Markaları projesinde markalaşma bilinci yaygınlaştırılıyor. Anadolu’da markalaşma hikayelerinin öne çıktığı yarışmada, ödül alan firmalar örnek teşkil ediyorlar. Anadolu illerinde yapılan toplantılar ile de markalaşmanın öneminin altı çiziliyor.


İş Dünyası ve Girişimciliğe Destek

Capital, ‘En Beğenilen Şirketler’, ‘Capital 500’, Ekonomist ise ‘Kadın Girişimciler’, ‘Ekonomide Yılın İş İnsanları’ gibi araştırmalarla girişimciliğe ve iş dünyasına büyük destek vermeyi sürdürüyor. Kadın Girişimciler projesinde ‘Türkiye’nin Kadın Girişimcisi’, ‘Gelecek Vaat Eden Kadın Girişimci’ ve ‘Yöresinde Fark Yaratan Kadın Girişimciler ‘ ödüllendiriliyorlar. Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması aracılığıyla örnek başarı hikayelerinin gitgide yaygınlaştığı görülüyor.

Green Business

Capital dergisi, sürdürülebilir ekonomik yapıyı ve doğayla dost bir iş yaşamını destekleyerek gelecek nesillere sağlıklı bir dünya bırakabilmek adına hazırladığı ‘Capital Green Business’ ekini her 3 ayda 1 yayınlamaya devam ediyor. Şirketlerin ve tüm iş insanlarının gündeminde olan yeşil iş ve yaşam uygulamaları ile ilgili son gelişmeleri gündemde tutuyor.

Okul Etkinlikleri

Popular Science Türkiye dergisinin yurtiçi üniversitelerinde gerçekleştirdiği ‘Bilim Gelecekte Hayatımızı Nasıl Değiştirecek’ başlıklı panelinde kuantum fiziği, 3B yazıcılar, astronomi ve yapay zeka gibi konular yer alıyor. Şu ana kadar ODTÜ, Bilkent, Hacettepe, Çankaya, TED, Yıldız Teknik, TOBB, Karadeniz Teknik, Karabük, Ege, Gebze Teknik ve İstanbul Şehir Üniversiteleri gibi Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinde panel düzenleyen Popular Science, 2016 mayıs ayı sonuna kadar 8 üniversitede daha panel düzenliyor olacak.

Darüşşafaka Öğrencileriyle Buluşma

Atlas dergisi, Darüşşafaka Eğitim Kurumu öğrencileriyle birlikte Belgrad Ormanı’nda foto safariye çıkarak, doğa yürüyüşü yaptı. II. Mahmut Bendi ve civarını keşfederken, sponsor firmanın etkinlik için sağladığı fotoğraf makineleriyle doğa fotoğrafları çektiler. Yaşları 12 ile 16 arasında değişen 25 öğrenci, dergi ekibinin deneyimli kadrosu ve fotoğrafçılarından işin püf noktalarını öğrendiler.

Kültür-Sanat

Tempo, İstanbul Life, Ekonomist, Atlas, Maison Française, Hello, Yacht Türkiye ve Elele gibi Doğan Burda bünyesinde bulunan dergiler başta IKSV, Salt, Contemporary İstanbul ve Art International gibi kültür-sanat kurum ve etkinliklerine medya sponsorluğu desteği vererek, ülkemizde kültürel bilinçlenmenin ve belleğin oluşmasına katkı sağlıyor. Bu kapsamda, ilgili kurumların düzenlediği festival, konser, sergi, film gösterimi ve söyleşi gibi etkinliklerin geniş kitlelere duyurulmasına aracılık etmiş oluyor.

Doğa, Çevre

Tema yeni yılda sevdiklerine umut hediye etmek isteyenler için sembolik bir “Umut Ağacı” üretti. Doğaya bir armağan olarak sunulan “Umut Ağacı” nın satışından elde edilen gelir, TEMA Vakfı'nın ekolojik yaşamın sürdürülmesi ve toplumsal çevre bilincinin geliştirilmesi için yürüttüğü çalışmalarda kullanılacak. Kampanyanın tanıtımının yapılabilmesi için Doğan Burda Türkiye dergilerinden Atlas, GEO ve Hafta Sonu’nda medya desteği verilmiştir.

Bunun yanı sıra, Tema Vakfı’nın geri dönüştürülebilir malzemeden ürettiği yeni nikah ürünlerinin tanıtımına Atlas, Ekonomist ve Hafta Sonu dergilerinde destek sağlanmıştır.

Atlas dergisi Mart ayında ‘Dünya Su Günü’ kapsamında gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak ve kaynakları verimli kullanmaya yönelik farkındalık yaratabilmek adına
okurları için sponsor firma desteği ile Ağva’da su yürüyüşü düzenlemiştir.

Atlas dergisi sponsor firma iş birliği ile antikçağa kadar uzanan eşsiz efsanelere, şelalelere, pek çok bitki ve hayvan türüne sahip olan Kaz Dağları’nda ‘Seyirci Kalma Yaşamaya Başla’ etkinliğine katılan okurlarıyla beraber Türkiye’nin bu muhteşem köşesini keşfetmiştir.

Doğan Burda Cannes Lions Yaratıcılık Festivali Türkiye Temsilcisi

Bu yıl 62’ncisi düzenlenen ‘Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali ’ dünyanın dört bir yanından 13 binden fazla iletişim, pazarlama ve reklam profesyonelini bir araya getiren, alanında en büyük küresel organizasyon olma özelliğini taşıyor. Yaratıcılığı öne çıkaran, genç yaratıcılara ufuk açan festivalin Türkiye temsilcisi Doğan Burda Dergi grubu, 2015 yılında Türkiye’de yaratıcılığı ve reklam sektörünü geliştirmek üzere çalışmalar yürütmeye devam etti.
Festival kapsamında yer alan ‘Genç Aslanlar’ yarışması Türkiye elemeleri nisan ayında gerçekleştirildi. Doğan Burda Dergi, sponsor desteği ile haziran ayında CANNES Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali’ne 10 genç iletişimciyi Türkiye’yi temsil etmek üzere Cannes’a götürdü. Bu yıl ‘Genç Aslanlar’ bölümü ‘Genç Pazarlamacılar’ kategorisinde Türkiye’yi temsilen yarışan ekip Bronz ödül alarak dönerken, festivalin medya kategorisinde yarışan ‘Kırmızı Işık ’ uygulaması Grand Prix büyük ödülünü alarak Türkiye’ye döndü.
96 ülkenin katılımıyla bu yıl ilk kez Representative of the Year/ Yılın Temsilci yarışması gerçekleşti. Yarışmada , ‘Yılın En İyi Temsilcisi’ / 'Best Representative of the Year' Gold ödülünü yıllardır Türkiye temsilciliğini sürdüren Doğan Burda Dergi, Türkiye adına kazandı.

Tüm bu çalışmaların yanı sıra dergiler 2015 yılı içerisinde çeşitli derneklere destek vermeye devam etti.
Kasım ayında 10. yılını kutlayan ‘Barış için Müzik Vakfı’ imkanları sınırlı çocuklara ve gençlere ücretsiz müzik eğitimi olanağı sağlamaktadır. Vakfın büyük kitlelere yayılmasına ve bilinirliğinin artmasına katkı sağlayabilmek amacıyla Doğan Burda dergilerinden, İstanbul Life ve Tempo vakıf ile işbirliği gerçekleştirmiştir.
Darüşşafaka’nın öncülüğünü yaptığı ‘Olmasa da Olur’ kampanyası, insanların bazı küçük şeylerden vazgeçerek bir çocuğun eğitimine destek olabilecekleri ve onun hayatında fark yaratabilecekleri ana fikri üzerine kuruluyor. Doğan Burda Dergi bu kampanyaya Atlas, Elele, Yacht Türkiye, Hafta Sonu ve Ekonomist ile destek sağlamıştır.

‘Bir Dilek Tut’ derneğinin hayati tehlike taşıyan bir hastalıkla mücadele eden 3-18 yaş arası çocukların kalplerinde yaşattıkları dilekleri gerçekleştirmek adına organize ettiği konsere Hafta Sonu dergisi ile katkı sağlanmıştır.

Meme kanserinde erken tanıya dikkat çekmek adına Elele, Formsante, İstanbul Life, Hafta Sonu ve Hello dergileri ‘Türk Kanser Derneği’ ne medya sponsorluğu sağlamıştır.

Tüm bunlar dışında Unicef, Lösev, Tarih Vakfı, Kızılay, TEGV, Tohum Otizm gibi değerli derneklere de çeşitli dergiler aracılığı ile destek sağlanmaya devam edilmiştir.

UNICEF BANNERLARI