HABERLER
Facebook'un Coo'su Sherly Sandberg İstanbul'da

VODAFONE “ÖNCE KADIN” DİYOR

Dünyanın en güçlü 50 kadınından biri olarak gösterilen Facebook’un COO’su SherylSandberg, Vodafone Türkiye ana sponsorluğunda yürütülen CEO Club Toplantıları kapsamında özel olarak İstanbul’a geldi. Toplantının açılışında konuşan Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Gökhan Öğüt, kadınların iş gücüne katılımının ekonomik büyüme ile doğrudan orantılı olduğunu vurgulayarak, “Bugün ekonomik büyümenin sürdürülebilir olması için verimlilik ve inovasyon kadar önemli bir diğer kavram, kadının ekonomiye katılımının artmasıdır. Vodafone Türkiye olarak kadınların gücüne teknolojiyle güç katıyoruz, “Vodafone Önce Kadın” programımız ile kadınların iş hayatlarında mucizeler yaratmaları için onlara destek oluyoruz” dedi.
20 Ocak 2014, İstanbul – Sosyal paylaşım sitesi Facebook’un COO’su (Chief Operating Officer) SherylSandberg, Capital ve Ekonomist dergileri ve Doğan Egmont Yayıncılık öncülüğünde ve Vodafone Türkiye ana sponsorluğunda gerçekleştirilen CEO Club Özel Toplantısı kapsamında İstanbul’a geldi. General Electric Türkiye destek sponsorluğunda yapılan etkinlikte Sandberg, “Kadınlar, İş ve Liderlik İsteği” konulu bir konuşma yaptı. Sandberg konuşmasında, kadınların iş dünyasında temsiliyetinin artırılmasına ışık tutacak tavsiyelerde bulundu.

“Hayatın mucizesini var eden kadınlar, iş hayatında da mucizeler yaratabilir”
Toplantının açılışında konuşan Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Gökhan Öğüt, “Vodafone Türkiye olarak misyonumuzu, “daha iyi bir gelecek için iletişim teknolojileri ile Türkiye’de herkese ilham vermek” olarak belirledik. Bu hedef doğrultusunda ilan ettiğimiz “Dijital Dönüşüm Hareketi” ile teknoloji yatırımlarımızı, sosyal yatırımlarımızı ve hizmet yatırımlarımızı artıracağımız bir dönem başlıyor. Bir anne olarak “hayatın mucizesini” var eden kadınların, iş hayatında da yaratma potansiyeli taşıdıkları pek çok başka mucizeler olduğuna inanıyoruz. Bu inançla üretime katılan, eşit ve kendi ayakları üzerinde durabilen bireyler olabilmeleri için teknolojinin küçük mucizelerini sonuna kadar onların hizmetine sunuyoruz.
Kadının ekonomik ve sosyal yaşamda güçlü bir biçimde var olması amacıyla sosyal iş modeli olarak geçtiğimiz yıl Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı desteğiyle “Vodafone Önce Kadın”programını hayata geçirdik. “Vodafone Önce Kadın” programı ile kadınların gücüne teknolojiyle güç katıyoruz, her gün yeni başarı hikâyeleri yaratıyoruz. Önce Kadın Destek Kampanyası ve Önce Kadın Girişimci Paketi ile kadınların teknolojiye erişimine destek olurken, Önce Kadın Bilgi Servisleri ile kişisel gelişimlerine de yardımcı oluyoruz. Teknolojide Kadın Hareketi ve Önce Kadın İlan Servisi ile ise ekonomik faaliyetlere katılımlarına destek veriyoruz” dedi.
“Kadınların iş dünyasında hak ettikleri yerlere gelmelerini desteklemeliyiz”
Kadınların işgücüne katılımının bugün ekonomik büyüme için en pratik ve en etkili çözümlerden biri olarak öne çıktığını belirten Gökhan Öğüt şöyle konuştu: “Ekonomik kalkınma için potansiyel çözüm yollarını çok uzakta aramamalıyız. Gelişmiş 20 ülkeye baktığımızda kadınların iş gücüne katılımı yaklaşık yüzde 51 seviyesinde. Türkiye’de ise bu oran yüzde 28.Sadece iş dünyası için değil; sağlıklı, bilgili ve eğitimli bir neslin yetişmesinde de ana unsur kadın. Bugün ekonomik büyümenin sürdürülebilir olması için verimlilik ve inovasyon kadar önemli bir diğer kavram, kadının ekonomiye katılımının artmasıdır. Ancak iş dünyasında üst yönetimlere baktığımızda, kadın oranının çok düşük olduğunu görüyoruz.Bugün, istihdama kadın ve erkeğin eşit oranda katılması, bir akıllı ekonomi modeli olarak benimsenmeli.Kadın ve erkeği rakip değil, birbirini bütünleyen unsurlar olarak görmeli ve stratejiler geliştirmeliyiz. İş dünyasında, biz erkek yöneticilere çok daha fazla sorumluluk düşüyor. Kadınların iş dünyasında hak ettikleri yerlere gelmelerini desteklemeli ve bunun önündeki engelleri kaldırmak için çalışmalıyız. Daha üst pozisyonlara yükselmeleri için onları teşvik etmeliyiz.”
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.