HABERLER
Uludağ Ekonomi Zirvesi sona erdi.

Capital ve Ekonomist dergileri tarafından 24-25 Mart’ta altıncısı düzenlenen Uludağ Ekonomi Zirvesi sona erdi. Capital ve Ekonomist dergileri Yayın Direktörü Rauf Ateş, Garenta Genel Müdürü Özgür Maraş, Samsung Türkiye Başkan Yardımcısı Tansu Yeğen’in konuşmalarıyla başlayan zirvede, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ekonomi ile ilgili beklentileri açıkladı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın bir konuşma yaptığı Zirve’nin kapanışında Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya ekonomik verileri anlattığı sunumuyla dikkat çekti.
Zirvenin ilk oturumu ‘Sosyal Yatırım: Gençlerin Geleceğe Hazırlanması’ panelinde moderatörlüğü Akfen Holding Yönetim Kurulu Üyesi Pelin Akın Özalp üstlendi. Borusan Holding CEO’su Agâh Uğur, General Electric Türkiye CEO’su Canan Özsoy, Esas Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Emine Sabancı Kamışlı, PwC İş Geliştirme Yöneticisi Pelin Ak ve Doha Brookings Enstitüsü Direktörü Tarik Yousef’in konuşmacı olarak katıldığı panelde sosyal yatırımlar sayesinde gençlerin geleceğe hazırlanması ve bu yatırımların gençlik üzerindeki etkisi ele alındı.
Enerji sektörünün geleceğinin masaya yatırıldığı ‘Enerjinin Yarını’ oturumunda ise moderatörlüğü Akkök CEO’su Ahmet Dördüncü gerçekleştirdi. Oturumda Global Resources Partnership Ortağı Sandford G. Henry, SOCAR Türkiye CEO Danışmanı Hayati Öztürk, İran Ticaret Odası Eğitim ve Araştırma Enstitüsü Danışmanı Mahmood Khaghani, Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir ve Koç Holding Enerji Grubu Başkanı Yağız Eyüboğlu konuşmacı olarak yer aldı.
Moderatörlüğünü Cisco Genel Müdürü Cenk Kıvılcım’ın üstlendiği Yeni Digital Dalga: Yükselen Teknolojiler oturumunda ise Memesy Culture Lab Kurucusu Anand Gandhi, Siberia Ortaklarından ve iPhone yaratıcılarından Andy Grignon, Vodafone Türkiye CEO’su Colman Deegan, TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, Standford Üniversitesi Kanser Araştırmacısı Jack Andraka, McKinsey Global Institute CEO’su Jacques Bughin ve Amplified Robot Kurucu ve CEO’su Steve Dan teknoloji dünyasının geleceğini tartıştı.
Moderatörlüğü Intel Türkiye CEO’su Yalım Eriştiren tarafından gerçekleştirilen YarınınLiderleri panelinde ise geleceğe yön verecek genç liderler yer aldı. Akkök Holding Yönetim ve İcra Kurulu Üyesi Alize Dinçkök Eyüboğlu, BluTV Kurucusu Aydın Doğan Yalçındağ, Kalyon Holding Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Kalyoncu, Mudo Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Taviloğlu ve Norok Shipping DMCC Genel Müdürü Saoud Ghandour konuşmacı olarak yer aldı.
Türkiye ekonomisinin geleceğinin tartışıldığı ‘Yeni Türkiye: Yeni Büyüme Hikayesi’ oturumunun moderatörlüğünü ise TAV Havalimanları Holding İcra Kurulu Başkanı Sani Şener üstlendi. Oturumda Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Begümhan Doğan Faralyalı, Capital Partners, Türkiye İcra Kurulu Başkanı Hasan Arat, Value Center Kurucusu Richard Barett, Independent Yazarı Simon Calder ve LC Waikiki Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük görüşlerini paylaştı.
Uludağ Ekonomi Zirvesi’nin ‘İyi Şirket ve Y Kuşağında Liderlik’ panelinde ise moderatörlüğü Danone Türkiye Genel Müdürü Gamze Çuhadaroğlu üstlendi. Ekol Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Musul, Coca-Cola Türkiye Kafkasya ve Orta Asya Bölüm Başkanı Galya Frayman Molinas, Akbank Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, İş ve Sürdürülebilir Kalkınma Komisyonu Başkanı Mark Malloch-Brown, Fiba Holding Yönetim Kurulu Üyesi Murat Özyeğin ve Kale Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Zeynep Bodur Okyay’ın konuşmacı olarak katıldığı panelde iyi şirketlerin yönetimi ve Y kuşağına liderlik gibi önemli konular tartışıldı.
Birinci günün son oturumunda ise ‘bankacılık sektöründe gelecek nasıl olacak?’ sorusuna cevap arandı. Garanti Bankası Genel Müdürü Ali Fuat Erbil, Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, HSBC Türkiye Genel Müdürü Selim Kervancı, Citibank CEO’su Serra Akçaoğlu, Şekerbank Genel Müdürü Servet Taze ve TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici gibi bankacılık sektörünün önemli isimlerinin hazır bulunduğu panelde Türkiye’de bankacılık sektörünün geleceği konusunda önemli açıklamalarda bulunuldu. Oturumun moderatörlüğünü BNP Cardif CEO’su Cemal Kaşmir üstlendi.
Ekonominin nabzı Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde attı
Uludağ Ekonomi Zirvesi’nin ikinci günü ‘Girişimcilik: Türkiye Ne Yapmalı’ paneliyle başladı. Simit Sarayı Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kavukcu, World SME Forum Danışmanı Janamitra Devan, Vinayahouse CEO’su Kate Unsworth, Zorlu Holding Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Emre Zorlu, Türk Telekom CEO’su Paul Doany ve SBK Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sezgin Baran Korkmaz bir araya geldi. Türkiye’nin geleceğine yön verilecek yatırımların konuşulduğu oturumun moderatörlüğünü ise Denizbank CEO’su Hakan Ateş üstlendi.

Nord Holding Türkiye Temsilcisi Servet Topaloğlu moderatörlüğünde gerçekleşen ‘Yeni Global Düzen: Ekonomi & Politika’ oturumunda. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Arda Ermut, Almanya Eski Cumhurbaşkanı Christian Wulff, Brookings Enstitüsü İdari Bilimler Başkan Yardımcısı ve Teknoloji Gelişim Merkezi Direktörü Darrell West, OECD Nezdinde Türkiye Daimi Temsilcisi Erdem Başçı yer aldı. Panelde Türkiye’nin dünya üzerinde ki ekonomik ve politik vizyonu masaya yatırıldı.

Uludağ Ekonomi Zirvesi’nin ‘Feragat Zamanı’ oturumunda Türkiye İş Bankası Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Adnan Bali, Anadolu Endüstri Holding Yönetim Kurulu Üyesi Cem Kozlu ve Yıldırım Holding CEO’su Yüksel Yıldırım katıldı. Panelde ekonominin zor zamanlarında şirketlerin kendi bilançolarından feragat ederek, ülke ekonomisi için neler yapabileceği tartışıldı.

‘Yatırım 2023: Altyapı & Sağlık’ oturumunda ise moderatörlüğü Kibar Holding CEO’su Tamer Saka üstlendi. IC Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çeçen, Global Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman, NG Grup Başkanı Nafi Güral, Sağlık Yatırımları Daire Başkanı Mehmet Özer ve YDA Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan’ın konuşmacı olarak katıldığı panelde Türkiye’nin 2023 hedefleri konuşuldu.

Zorlu Holding CEO’su Ömer Yüngül’ün moderatörlüğünde gerçekleşen ‘Yeni Nesil İnovasyon’ oturumunda PTT Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Bozgeyik, Sütaş Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz, P&G Türkiye CEO’su Tankut Turnaoğlu, Clayton Christensen Yıkıcı İnovasyon Enstitüsü’nden Efosa Ojomo, B-LAB Küresel Elçisi ve Social Innovation Exchange CEO’su Marcello Palazzi’nin katıldığı panelde yeni nesil inovasyon tartışıldı.

Moderatörlüğünü Servotel CEO’su Ömer İsvan’ın üstlendiği ‘Gayrimenkul: Büyümenin Yeni Yönü” oturumda ise sektörün önemli isimleri konuşmacı olarak yer aldı. Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Aziz Torun, NEF İcra Kurulu Başkanı Erden Timur, TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, Tahincioğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Tahincioğlu, Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya ve DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz gayrimenkul sektörünün ekonomi üzerindeki etkisi konuşuldu.

Zirve’nin ‘Eğitim: Kalkınmanın Motoru’ konulu son oturumunda ise moderatörlüğü SEV Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet T. Nane üstlendi. Estonya Eğitim Eski Bakanı Jaak Aaviksoo, Finlandiya Eğitim Eski Bakanı Pär Stenbäck, Okan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şule Kut ve Silver Spring Türkiye CEO’su ve TÜSİAD STEM Başkanı Burak Aydın eğitimin ülke kalkınmasındaki önemini anlattı.

Güçlü sponsor desteği
Garenta’nın altıncı kez ana sponsorluğunu üstlendiği Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde Ekol Lojistik, Metal Yapı Konut, Samsung, SBK Holding, Türkiye İş Bankası, Türk Telekom ve Vodafone gold sponsor olarak yer aldı. Akkök, Alexion Partners, Autodesk, Citibank, Danone, Global Yatırım Holding, HSBC, Socar, TEB, Torun Center ve Zorlu Holding’in oturum sponsoru olduğu Zirve'de, PTT ve TAV Havalimanları destek sponsorları oldu. CNN Türk, DHA ve Hürriyet’in medya sponsoru olduğu Zirve’nin etkinlik sponsorluklarını Cisco, Intel, DAP Holding ve Denizbank, içecek sponsorluğunu ise Uludağ İçecek üstlendi.
Uludağ Ekonomi Zirvesi ile ilgili güncel bilgileri www.uludagekonomizirvesi.org adresinden alabilirsiniz.
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.