HABERLER
CAPITAL500 ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU!
Capital Dergisi’nin bu yıl 18’incisini gerçekleştirdiği “Capital500 - Türkiye’nin En Büyük 500 Özel Şirketi Araştırması”nın sonuçlarına göre yüksek performanslarıyla öne çıkan şirketler görkemli bir törenle ödüllendirildi. Vodafone ana sponsorluğunda,
T-Systems co-sponsorluğunda düzenlenen ve iş dünyasının liderlerini bir araya getiren “Capital500 Ödül Töreni”nde toplam 8 kategoride 24 ödül verildi. Türkiye’nin en büyük şirketleri Tüpraş, OMV Petrol Ofisi ve Türk Hava Yolları olarak sıralanırken, ENKA Şirketler Grubu Fahri Başkanı Şarık Tara da “Onur Ödülü”nün sahibi oldu.

16 Aralık 2015 – Capital Dergisi tarafından Vodafone’un ana sponsorluğunda ve T-Systems’ın co-sponsorluğunda düzenlenen “Türkiye'nin En Büyük 500 Özel Şirketi Araştırması”nın ödül töreni, 16 Aralık Çarşamba akşamı gerçekleştirildi. Bu yıl 18’incisi yapılan araştırmada Türkiye’nin en büyük şirketleri Tüpraş, OMV Petrol Ofisi ve Türk Hava Yolları olarak sıralandı. Shangri-La Bosphorus Hotel’de düzenlenen ödül töreni iş dünyasının liderlerini bir araya getirdi. Törende, “Türkiye'nin En Büyük 500 Özel Şirketi Araştırması” kapsamında ciro, kârlılık, ihracat ve istihdam rakamlarına göre değerlendirilen şirketlere toplam 8 kategoride 24 ödül verildi. ENKA Şirketler Grubu Fahri Başkanı Şarık Tara ise Onur Ödülü’ne layık görüldü.

Zorlu yıl performansı

Türkiye'de ilk defa 1998 yılında Capital Dergisi tarafından gerçekleştirilen, özel sektörü tüm yönleriyle kapsayan “Türkiye'nin En Büyük 500 Özel Şirketi Araştırması”nda, Türkiye ekonomisinin sürdürülebilir zeminde büyümesine katkı sağlayan şirketler ciro büyüklüğüne göre sıralanıyor.

İş dünyasına göre 2014, zor bir oldu. Capital500 Araştırması’nın sonuçlarına göre, Türkiye’nin dev şirketleri sergiledikleri performansla bu zorlu yıldan büyüyerek çıksa da geçen yıla baktığımızda reel anlamda bir düşüş söz konusu oldu. 2013 yılında nominal olarak yüzde 14,3, 2014 yılında ise yüzde 14,6 büyüdüler. Capital500 şirketleri reel olarak da bir önceki yıl yüzde 7,9 büyürken 2014’te bu oran yüzde 5,6’da kaldı.

Türkiye’nin en büyük şirketi Tüpraş oldu

“Türkiye'nin En Büyük 500 Özel Şirketi Araştırması”nda bu yıl da şirketler ciro, kârlılık, ihracat ve istihdam rakamlarına göre değerlendirildi. Buna göre, Tüpraş, OMV Petrol Ofisi ve Türk Hava Yolları “Türkiye'nin En Büyük Şirketleri” olurken, Gama Endüstri Tesisleri, Aves Enerji Yağ ve Gıda ile Dumankaya İnşaat de “Cirosunu En Çok Artıran Şirketler” arasında yer aldı.

“En Çok Kâr Eden Şirketler” kategorisinde Türk Telekom, Türk Hava Yolları ve Turkcell; “Kârını En Çok Artıran Şirketler” kategorisinde ise Penta Teknoloji, Erpiliç Entegre Tavukçuluk ve Çelebi Hava Servisi, ilk üç sırayı paylaştı.

Diğer yandan, “En Çok İhracat Yapan Şirketler” Tüpraş, Ford Otosan ve Oyak Renault; “İhracatını En Çok Artıran Şirketler” ise Gama Güç Sistemleri, Telpa ve Doğuş Çay ve Gıda Maddeleri oldu.

“En Çok İstihdam Sağlayan Şirketler” kategorisinde Türk Telekom, Polimeks İnşaat ve BİM Birleşik Mağazalar, “İstihdamını En Çok Artıran Şirketler” kategorisinde ise Aydem Elektrik Perakende Satış, Balpet Petrol Ürünleri ve Doğa Organik Gıda yer aldı.
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.